Sprawdź najnowsze trendy


Pielęgnacja obuwia - jak dbać o buty?

Dbałość o obuwie i odpowiednia pielęgnacja butów to najważniejsze w przedłużeniu ich trwałości. Stan butów w dużej mierze zależy od tego jak o nie zadbamy od samego początku i niezależnie od materiału z jakiego zostały wykonane, jak je zabezpieczymy przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak kurz, brud czy na przykład deszcz. Tylko jak robić to poprawnie, aby móc cieszyć się ulubioną parą butów jak najdłużej?


Pielęgnacja obuwia - jak dbać o buty?

 

Impregnacja po zakupie

Na początek musimy pamiętać o zaimpregnowaniu naszej nowej pary butów zaraz po kupnie, a jeszcze przed ich pierwszym użyciem. W tym celu musimy zakupić wraz z butami odpowiedni środek do impregnowania obuwia, który będzie dopasowany do materiału, z którego zostały wykonane. Po powrocie do domu dokładnie nakładamy impregnat na cały but równomierną warstwą. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, aby obuwie było całkowicie suche. Po nałożeniu pierwszej warstwy pozostawiamy buty na kilka chwil, aby dany materiał wchłonął środek zabezpieczający i dopiero wtedy ponawiamy tę czynność raz jeszcze lub dwa. Taką impregnację obuwia należy co jakiś czas powtarzać po uprzednim wyczyszczeniu butów wilgotną szmatką. Ważne jest również to, aby nie spryskiwać butów zbyt dużą ilością preparatu i nie polerować ich gdy jeszcze są wilgotne.

Wydłuż żywotność swoich butów

Systematyczność oraz dokładność w czyszczeniu i impregnowaniu butów nie ma natomiast wpływu na uszkodzenia mechaniczne lub czynniki atmosferyczne, które mogą osłabiać ochronę i działanie impregnatu, a co za tym idzie, jego częściowe usunięcie. Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed tym, gdyż jest to całkowicie naturalny proces, który nieuchronnie będzie wpływał na stan naszych butów. Dlatego tym bardziej namawiamy do kupowania impregnatów wysokiej jakości o bogatym składzie zawierającym odpowiednio wyselekcjonowane składniki takie jak tłuszcze oraz oleje.

 

Czym jest skóra lakierowana?

Lakierowana skóra jest skórą naturalną, którą w celu uzyskania efektu mocnego połysku pokrywa się kilkoma warstwami lakieru. Jest to dość szczególny sposób wykańczania obuwia, wymagający odpowiedniego sposobu czyszczenia i pielęgnacji. W przypadku zaniedbania lakierków łatwo możemy doprowadzić do powstania pęknięć, a nawet trwałych uszkodzeń, czyniących buty niezdatnymi do dalszego użytkowania. Lakierowaną skórę bardzo łatwo jest zarysować, wobec czego należy na nią uważać nie tylko podczas używania butów, ale również w czasie czyszczenia i wykonywania wszystkich niezbędnych procesów pielęgnacyjnych. Ponadto wadą skóry pokrytej lakierem jest skłonność do przyciągania kurzu i wszelkich innych zabrudzeń. 

Czyszczenie lakierków

Buty z lakierowanej skóry, za sprawą nietuzinkowego połysku, stanowią gustowny dodatek do wytwornych stylizacji. Właściwe metody czyszczenia tego obuwia pomogą zminimalizować ryzyko utraty przykuwającego uwagę blasku.
Pielęgnowanie lakierków nie jest trudną do opanowania sztuką, lecz wymaga stosowania się do pewnych zasad. Przede wszystkim buty należy czyścić regularnie, po każdym ich użyciu. Lakierki trzeba przecierać wilgotną ściereczką. Najlepiej użyć miękkich szmatek, na przykład flanelowych. Zamiast wody, można skorzystać z mleka. Namoczoną ściereczką przecieramy obuwie, potem delikatnie czyścimy na sucho, a następnie przystępujemy do polerowania. Do wykonania tej czynności potrzebny jest preparat dedykowany skórom lakierowanym. Do nabłyszczania lakierków nie można stosować tradycyjnej pasty do butów. Profesjonalny środek nie tylko świetnie nabłyszczy skórę, ale także zabezpieczy ją przed uszkodzeniami mechanicznymi czy pęknięciami. W tym celu można też nałożyć na obuwie warstwę kremu do rąk (tłustego).

Przy takim postępowaniu z lakierkami powinniśmy cieszyć się ich nienagannym stanem przez długi czas.

 

Skóra licowa

Skóry licowa to odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry o gładkiej strukturze. Licowanie skóry wykonuje się w celu podniesienia walorów estetycznych powierzchni. Ponadto skóry licowane są bardziej odporne na zabrudzenia i wilgoć. Licowanie polega na obróbce mechanicznej i pokryciu skóry odpowiednimi woskami (ewentualni innymi substancjami) w celu uzyskania porządanej struktury i właściwości.

Pielęgnacja skóry gładkiej

Skóra jako naturalny produkt pochodzenia zwierzęcego wymaga systematycznego czyszczenia, natłuszczania i impregnacji. Jeśli tego zabraknie, to podobnie jak skóra ludzka może stać się sztywna, wyschnięta i może pękać. Szybciej się zużywa, traci swoje walory estetyczne a także szybciej przemaka. Właściwa, z użyciem dobrych środków pielęgnacja obuwia skórzanego, może znacząco przedłużyć jego żywotność.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań związanych z pielęgnacją, należy pamiętać o tym aby buty były suche. Buty suszymy powoli, w temperaturze pokojowej, wszelkie próby przyspieszenia tego procesu za pomocą piecyka, suszarki itp. może źle wpłynąć na skórę. Jeśli jesteśmy zmuszeni do skorzystania z suszarki to tylko z chłodnego nawiewu. Dobrze byłoby aby obuwie w czasie suszenia było wypełnione prawidłami. Jeśli nie posiadamy prawideł, przemoczone buty powinniśmy wypełnić papierem. Jest to bardzo dobra metoda ponieważ oprócz tego, że zapobiegniemy w ten sposób odkształceniom, to jeszcze papier skutecznie wchłania wilgoć. 

Podstawowym środkiem do pielęgnacji obuwia ze skóry licowej jest pasta do butów. Przed nałożeniem pasty buty należy dokładnie umyć. Można do tego użyć wilgotnej gąbki z delikatnym środkiem myjącym np. mydła do rąk w dużym rozcieńczeniu. Jeśli już decydujemy się na jeden kosmetyk pastę, to niech ona będzie dobrej jakości. Następnie po odczekaniu kilku minut polerujemy powierzchnię skóry. Zarówno proces nakładania pasty jak i polerowania możemy wykonywać za pomocą specjalnych szczotek lub ściereczek.

 

Skóra nubukowa


Skóra nubukowa jest delikatniejsza od licowej, dlatego wymaga specjalnego traktowania. Podobnie jak zamsz, nubuk jest materiałem problematycznym, jeżeli chodzi o jego konserwację. Należy pamiętać, że buty nubukowe łatwo zniszczyć, jeżeli będziemy się z nimi nieodpowiednio obchodzić, w szczególności jeżeli nie będziemy ich regularnie i odpowiednio czyścić. Często zostają na nich plamy, które trudno usunąć, a doszczętne przemoczenie mogą całkowicie stracić swoje właściwości i wygląd.

Skóra nubukowa, podobnie jak zamsz, zaliczana jest do skór szorstkich, dlatego też często łatwo je ze sobą pomylić. Ta pierwsza posiada charakterystyczną przeszlifowaną wierzchnią część. 

Jak pielęgnować buty z nubuku?

Aby buty nubukowe jak najdłużej pozostały jak nowe, należy je starannie pielęgnować. Nie wystarczy tylko ich konserwacja właściwym preparatem. Skóra nubukowa wymaga regularnego szczotkowania szczotką z miękkim włosiem, ponieważ pozostają na niej plamy związane ze zmianą ułożenia włosia. Nieestetyczne ślady, nawet te będące pozostałością wody, łatwo z niej „wyczesać”.

Na butach nubukowych nie wolno pozostawiać żadnych zabrudzeń, ponieważ, gdy zaschną, będą trudne do usunięcia. W sklepach obuwniczych można kupić różne preparaty do czyszczenia nubuku, zarówno w kremie, jak i w sprayu.

Po zakupie jakiegokolwiek preparatu umożliwiającego czyszczenie nubuku, ale jeszcze przed nałożeniem go na skórę, w pierwszej kolejności należy delikatnie usunąć z butów kurz. Dopiero po tej czynności nanosimy niewielką ilość płynu, sprayu lub kremu na plamę. Zaleca się, aby preparaty pozostawić na obuwiu na kilka minut, a następnie nawilżoną wodą szmatką lub gąbką wycierać plamę do momentu aż zniknie. Całe czyszczenie powinno się odbywać możliwie maksymalnie na sucho.

Czyszczenie nubuku wspomaga także gumka do zamszu, którą stosuje się na suchą skórę. Z wyglądu przypomina zwykłą szkolną gumkę, którą można po prostu „wymazać” brud.

Po dokładnym wyczyszczeniu butów z nubuku warto na zakończenie dodatkowo zastosować renovator w sprayu, który idealnie odnowi i odżywi ich pierwotny kolor, a ponadto stworzy warstwę chroniącą przed plamami i wilgocią.

 

Skóra zamszowa

Zamsz to odpowiednio przygotowany (zeszlifowany tak, aby powstały „włoski”) wierzch skóry. Materiał wygląda jak meszek o stosunkowo długim włosiu. Charakterystyczne jest to, że po pociągnięciu palcem po zamszu zostaje jasna albo ciemna smuga, w zależności od kierunku ułożenia włosa. Jedną z nielicznych wad tego materiału jest to, że łatwo ulega zabrudzeniom i przemoczeniu. Dlatego właśnie tak istotna jest właściwa pielęgnacja. Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek, które pozwolą butom zachować piękny wygląd, nawet jesienią i zimą.

 

Szczotka do butów zamszowych


Aby przywrócić butom dawny blask, warto je regularnie szczotkować. W tym celu należy zakupić specjalną szczoteczkę wykonaną z gumy.

Specjalna konstrukcja z łatwością unosi meszek, poprawiając jego wygląd, a przy okazji wyczesuje gromadzący się na butach brud. Jeśli chcesz się nimi cieszyć jak najdłużej, powtarzaj ten zabieg po każdym założeniu. Wystarczy kilka ruchów, ale w tym przypadku liczy się systematyczność.

 

Mycie butów zamszowychPodstawą jest wspomniana gumowa szczoteczka. Dłuższe, syntetyczne włosie może tylko pogorszyć sytuację. Buty staną się matowe i nieestetyczne wizualnie. Przy niewielkim zabrudzeniu ten zabieg wystarczy.

Jeśli obuwie jest już mocno poplamione - nie obędzie się bez środka czyszczącego. Zacznij od wody z szarym mydłem. W przypadku, gdyby to nie zadziałało, sięgnij po chemiczny preparat dostępny w sklepach obuwniczych. Po czyszczeniu w butach należy umieścić prawidła, aby nie zmieniły swojego kształtu. Kiedy wyschną - warto je ponownie wyszczotkować.

 

 

 

 

powrót do wpisów