Sprawdź najnowsze trendy


Czy buty skórzane przemakają?

Polska Złota Jesień ma swój niepowtarzalny urok, jednak pogoda w naszym klimacie potrafi zmieniać się z dnia na dzień, a słoneczna aura przeplata się z tą deszczową. W praktyce oznacza to, że trzeba się odpowiednio przygotować na takie warunki, a na pierwszym froncie walki z niesprzyjającą pogodą znajdują się buty. Stąd też często pojawiające się pytanie: „czy buty ze skóry naturalnej przemakają?". Najprostsza i w zasadzie jedyna odpowiedź brzmi: NIE. W takim razie, dlaczego zdarzają się przypadki zawilgocenia wnętrza lub wręcz przemoknięcia? Za wszystko odpowiada nieprawidłowa pielęgnacja lub niewłaściwe użytkowanie. Dlatego też w najnowszym artykule na naszym blogu podpowiadamy Wam, jak najlepiej zadbać o swoje buty skórzane, aby na pewno nie przemakały. Dowiedz się, jak zabezpieczyć buty na jesień i zimę, aby przejść przez te pory roku suchą stopą. Zapraszamy do czytania.


Czy buty skórzane przemakają?

Skórzane buty – przemakają czy nie?

Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, obuwie wykonane ze skóry naturalnej nie powinno przemakać. Jednak jest kilka „ale", które musimy w tym miejscu omówić. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że buty skórzane nie przemokną, jeżeli będą użytkowane właściwie. Co to oznacza „właściwie"? To, że uchronisz się przed wilgocią podczas chodzenia po mokrej nawierzchni (np. ulice, chodniki, trawnik, podjazd itd.) oraz w trakcie typowych opadów deszczu. W momencie, gdy w czasie spaceru zaczniesz zaliczać każdą kałużę lub trafisz na prawdziwe oberwanie chmury, to niestety nie uda Ci się obronić swojej stopy przez zmoknięciem. Nawet najlepsze skórzane buty nie zastąpią w takim przypadku klasycznych kaloszy, bo ich funkcja jest przecież zupełnie inna. Warto o tym pamiętać i nie wymagać od butów cudów. Twoje ulubione botki z zamszu, kozaki ze skóry licowej lub skórzane buty sportowe sprawdzają się podczas sezonu jesiennego, ale nie nadają się do ekstremalnych wypraw.

Dlaczego tak się dzieję? Za wszystko odpowiada materiał, czyli właśnie skóra naturalna, która ma mikropory. Jest to niewątpliwy atut, gdyż takie mikropory zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, co pozwala skórze stóp oddychać i tym samym zapobiega m.in. nadmiernej potliwości, jednak jednocześnie tymi samymi mikroporami mogą przedostać się kropelki wody. Zwłaszcza gdy zamoczysz swoje obuwie całkowicie (np. w głębokiej kałuży). Co istotne, na przemakalność obuwia wpływa też sposób ich produkcji. Jeżeli Twoje buty są szyte na brzegach, a nie klejone, to takie modele charakteryzują się większą przepuszczalnością, dlatego tym bardziej warto unikać wszelkiego rodzaju kałuż i innych dużych plam. Na szczęście możesz zwiększyć zakres ochrony swojego obuwia i lepiej zabezpieczyć je na okres deszczów. Jak? Postaw na impregnację oraz odpowiednią pielęgnację.

Jak zabezpieczyć buty ze skóry naturalnej? Nie zapomnij o impregnacji i właściwej pielęgnacji

Jak widzisz, buty z naturalnej skóry nie są wcale skazane na przemakanie, ale żeby zachować suchą stopę, musisz nie tylko omijać kałuże i wyjątkowo podmokłe tereny, ale również impregnować i właściwie pielęgnować swoją ulubioną parę butów. Na temat odpowiedniej pielęgnacji obuwia napisaliśmy osobny artykuł, ale w tym miejscu przypomnimy najważniejsze punkty.

Zadbaj o impregnację obuwia po zakupie

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest impregnacja nowej pary butów, którą musisz wykonać jeszcze przed pierwszym użyciem obuwia. Jeśli nie posiadasz w domu odpowiednich preparatów, to najlepiej kup takie środki wraz z butami. Dzięki temu nie zapomnisz o tej czynności. Pamiętaj, aby dostosować preparat do rodzaju materiału, ponieważ każda skóra naturalna wymaga trochę innych kosmetyków. W naszym sklepie internetowym szybko sprawdzisz, które akcesoria są przeznaczone do wybranego rodzaju skóry. Jak zaimpregnować nowe buty? Nałóż dokładnie impregnat na całą powierzchnię buta i poczekaj na wchłonięcie środka, a następnie powtórz czynność jeszcze dwa razy. W ten sposób zabezpieczysz obuwie dodatkową warstwą ochroną przed przemakaniem. Pamiętaj również, że najlepsze efekty uzyskasz, gdy będziesz systematycznie impregnować swoje buty skórzane, zwłaszcza w okresie wzmożonej wilgotności na zewnątrz. Każde użytkowanie i czyszczenie sprawia, że ta warstwa ochronna powoli zanika, dlatego czynność trzeba powtarzać, aby mieć pewność, że buty spełnią swoje zadanie.

Ważna rola czyszczenia obuwia

Systematyczne czyszczenie obuwia pozwala nie tylko na usuwanie zanieczyszczeń w postaci błota czy kurzu, ale również na lepsze zabezpieczenie butów. A to z kolei wzmacnia ich codzienną odporność, dzięki czemu wilgoć nie przedostaje się do środka. Co ważne, do czyszczenia butów nie potrzebujesz żadnych drogich preparatów. Wprost przeciwnie – wystarczy przetrzeć materiał wilgotną szmatką. Istotną kwestią jest również suszenie i w przypadku butów wykonanych z naturalnej skóry stanowczo odradzamy suszenie ich pod różnego rodzaju grzejnikami i kaloryferami czy użycie suszarki, gdyż takie rozwiązanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zamiast tego pozostaw swoje buty w suchym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej, aby wyschły całkowicie naturalnie. Po takim wyczyszczeniu i wysuszeniu warto ponownie zabezpieczyć buty za pomocą pasty, wosku lub innych, specjalnie dobranych w tym celu preparatów.

Obuwie skórzane na lata – jak zabezpieczyć buty, by cieszyć się nimi przez długi czas?

Twoje skórzane buty mogą pozostać suche i odporne na jesienną wilgoć, ale w tym celu musisz o nie odpowiednio dbać. Co więcej, jedną z największych zalet butów skórzanych jest fakt, że można je użytkować przez naprawdę długie lata, a przez ten czas nie tracą swoich wyjątkowych właściwości. To prawda, ale znowu – aby cieszyć się swoją ulubioną parą przez wiele sezonów, to musisz odpowiednio zabezpieczyć buty. Jak? Wykorzystaj metody opisane wyżej. Wybierz preparaty, które zabezpieczają skórę i sprawiają, że staje się delikatniejsza i przyjemniejsza w dotyku (np. wosk, pasta itd.). Pamiętaj, jak ważna jest systematyczna impregnacja i powtarzaj ją raz na jakiś czas. Usuwaj zabrudzenia z powierzchni buta – dbaj nie tylko o najbardziej widoczną część obuwia (np. część cholewki), ale czyść także podeszwy, sznurówki i szwy. A skoro o szwach mowa, to pamiętaj także, aby je impregnować. W tym miejscu najczęściej dochodzi do pęknięć, dlatego warto zabezpieczyć ich powierzchnię przed wodą i nadmiarem wilgoci. I nie są tutaj wcale potrzebne specjalne preparaty, ponieważ w tym celu możesz wykorzystać dostępne już akcesoria do impregnacji. Jak widać, Twoje buty ze skóry licowej, nubuku lub zamszu mogą przetrwać wiele, musisz tylko o nie po prostu dbać. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi będzie to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

powrót do wpisów